fbpx

Sağlıklı Dişler

Çocuklar İçin Diş Bakımı :   

Çocukların bir an önce iyi bir ağız bakımı alışkanlığı kazanması her zaman iyidir. Tabii ki, bunda “ilk adımı” atması gerekenler ebeveynlerdir. İyi diş temizliği alışkanlıklarına model olmak için yeni yollar bulmak ve çocuklarınızla birlikte uygulamak esastır.

Çocuklar, dişlerinin bakımını ne kadar erken üstlenirlerse, kendilerini (ve sizi) o kadar mutlu ve sağlıklı kılar. Ve bunun bir yaşam boyunca elde edilecek olan getirileri paha biçilmez değerdedir.

Endişelenmeyin Yalnız Değilsiniz

Eğer çocuklarınıza iyi ağız hijyenini ve diş fırçalamayı öğretmenin zorlu bir görev olduğunu düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Diş çürümesi çocukluk dönemindeki en yaygın hastalıklardan biridir. Çalışmalar, altı ile sekiz yaşları arasındaki çocukların neredeyse %50’sinin en az bir kez diş çürümesi sorunu yaşadığını göstermektedir. Bunlar, çocukların gereken diş alışkanlıklarını başlangıçtan itibaren öğrenmelerini sağlamanın akıllıca bir fikir olmasının birkaç nedenidir.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Diş Bakımı

Örnek olmak ve eğlenceli kılmak bu işin özüdür. Ailedeki herkes dişlerini aynı zamanda fırçalarsa, bu çocukların sabırsızlıkla beklediği bir aile alışkanlığı haline gelir.

  • Yaklaşık olarak iki yaşında, florürlü çocuk diş macunu kullanmaya başlamak iyidir, ancak çocuğun bunu yutmadığından emin olun. Diş fırçalama için doğru süre uzunluğunu öğretmek mi istiyorsunuz? İki dakika boyunca çocuğunuzun seveceği minik bir hikaye anlatmayı deneyin.
  • Genellikle, üç ya da dört yaşına gelinceye kadar, 20 ana dişimizin ya da “bebek” dişlerimizin tümü görünmüş olur. Kalıcı ya da “yetişkin” dişleri altı yaşına kadar ortaya çıkar ve ergenlik yıllarında da çıkmaya devam edebilir.
  • Eğer diş hekiminden korkan, yeni yürümeye başlamış bir çocuğunuz var ise, muayene sırasında çocuğunuzu kucağınıza oturtarak rahatlatabilirsiniz.

Bebeklerin Dişleri İçin Bakım Yöntemi

Keşfedebileceğiniz çok fazla bilgi vardır ancak bu temel ilkeler iyi bir başlangıç sunar.

  • Yeni doğan bebeğin diş etlerini emzirdikten sonra nemli bir bez ile nazikçe temizleyerek plak bakterilerinin önlenmesine yardımcı olun. Diş macunu değil, sadece su kullandığınızdan emin olun.
  • Bebeğinizi yatağa bebek maması ya da şeker içeren meyve sularının olduğu bir biberon ile yatırmayın.
  • Yaklaşık 4 ila 6 aylıkken diş çıkarmaya başladığı zaman, bebeğinizin dişlerinin fırçalanmasına alışmasını sağlayın. Ekstra yumuşak kıllı çocuk diş fırçası ve bezelye tanesi büyüklüğünde, florür içermeyen çocuk diş macunu en iyi seçenektir.
  • Bebeklerde dahi iltihabı, diş çürümesi ve diş çukurları oluşabilir, o nedenle, erken aşamada pediatrik diş hekimine başvurmak iyi bir fikirdir. “İlk doğum gününden önce ilk ziyaret” stratejisini kullanın.
Bunu Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim!
Powered by